Patriotyzm w Odprawie posłów greckich
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jan Kochanowski, jako wybitny polski humanista, interesował się także zagadnieniami politycznymi. Miał ku temu sposobność, ponieważ był blisko związany z dworem kanclerza Jana Zamoyskiego i z bliska przyglądał się dyplomacji i polityce polskiego państwa. Zaniepokojony losem Rzeczypospolitej napisał „Odprawę posłów greckich”.
Dramat ten jest na wskroś patriotyczny, chociaż w głównej mierze krytykuje funkcjonowanie państwa polskiego. Wynika to z obaw Kochanowskiego o przyszłość Polski, która za panowania Zygmunta Augusta (którego cechy nosi król Priam) została osłabiona. Ukazana Troja to symbol Rzeczpospolitej. Autor przedstawia ją w momencie upadku, który nie wynika jednak z sytuacji zewnętrznej, ale upadku moralnego elit rządzących. Jan z Czarnolasu wielokrotnie daje wskazówki możnowładcom, jak mają rządzić. Przede wszystkim muszą zapomnieć o własnych interesach i poświęcić się zagadnieniom publicznym, dobrym dla ogółu. Ich egoizm może doprowadzić do zguby kraju.
Najsilniejsza krytyka polskiego państwa pada z ust Ulissesa:
„O nierządne królestwo i zginienia bliskie,
Gdzie ani prawa ważą, ani sprawiedliwość
Ma miejsca, ale wszytko złotem kupić trzeba!”.

Troska o sprawy kraju każą Kochanowskiemu zapowiedzieć rychły upadek państwa, w którym brak jest sprawiedliwych rządów, natomiast szerzy się korupcja. Do zguby przyczynić się ma także zepsucie i próżność młodych pokoleń szlachciców, którzy oddając się wyłącznie przyjemnością nie będą w przyszłości w stanie obronić kraju. Chory jest także polski parlamentaryzm, ponieważ posłowie są przekupni i każdy możny, może coś zyskać dzięki korupcji. Kochanowski ukazuje wady Rzeczpospolitej z nadzieją na ich poprawę, a tym samym poprawę sytuacji całego kraju.
Patriotyczny wydźwięk utworu widać także w jego zakończeniu. Mimo iż Kochanowski sprzeciwia się wojnie jako narzędziu polityki (odwołuje się do teorii wojny sprawiedliwej i niesprawiedliwej), to jednak słowa Antenora można interpretować w taki sposób, by w obliczu przyszłego zagrożenia (jakim wówczas dla Polski była Moskwa) robić wszystko by osłabić przeciwnika, zanim ten zdąży zaatakować.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Bohaterowie dramatu
2  Odprawa posłów greckich - streszczenie
3  Spór Antenora i Aleksandra (Parysa)Komentarze
artykuł / utwór: Patriotyzm w Odprawie posłów greckich
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: