Odprawa posłów greckich - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Epeisodion III
Do Heleny i Pani Starej przybywa poseł, który zdaje im relację z przebiegu rady, podczas której trojańczycy decydowali o losie Heleny. Jest to fragment epicki w dramacie, poseł występujący w roli narratora opowiada, co się na radzie zdarzyło, cytując obszerne fragmenty przemówień jej uczestników.

Radę rozpoczął król Troi, Priam, zaznaczając, że choć zależy mu na losie syna, to ważniejszy jest dla niego los ojczyzny. Aleksander namawiał współbraci do niewydawania Heleny Grekom. Tłumaczył to faktem, że Helena jest darem od samej Afrodyty, a nie wypada nie przyjąć podarunku od bogini. Aleksander powołuje się także na krzywdy, jakich Trojańczycy doświadczyli od Greków – porwanie Medei i jej brata oraz liczne szkody, wynikłe z najazdów greckich. Po Aleksandrze zabiera głos Antenor, będący przeciwnego zdania. Zwraca uwagę na niecność postępku Aleksandra, jakim było porwanie Heleny ze Sparty oraz na to, że nieoddanie Menelaosowi jego żony doprowadzi do wojny i śmierci niewinnych trojańczyków. Wydawało się już, że rada pójdzie za głosem Antenora, gdy przemówił Ikeaton. Przedstawił on w swojej mowie Greków jako wywyższających się przez to, że pochodzą z kontynentu (Troja, położona w Azji Mniejszej, była kolonią grecką) i jako czyhających na trojańskie żony i dzieci. Nawołuje do wojny z nimi, do wynagrodzenia dawnych krzywd. Proponuje, aby oddać Grekom Helenę, gdy oni zwrócą trojańczykom Medeę. Przytłaczająca większość uczestników rady popiera Ikeatona, nieliczni mający inne zdanie są uciszani przez tłum. Ostatecznie trojańczycy dzielą się na dwie grupy, aby zobaczyć, kogo jest więcej: czy zwolenników, czy przeciwników oddania Heleny Grekom. Okazuje się, że zwolenników jest zdecydowanie więcej. Król Priam, mimo że nie jest przychylny większości, zmuszony jest ją poprzeć i opowiada się za rozwiązaniem Ikeatona.

Epeisodion IV
(Zamiast oczekiwanej IV pieśni chóru Kochanowski wprowadza jedynie czterowiersz o charakterze informacyjnym)

Epeisodion ten składa się tylko z dwóch kwestii, wypowiadanych przez greckich posłów przybyłych do Troi. Pierwszy z nich, Ulisses, potępia postępowanie trojańczyków, którzy dali się przekonać przez Aleksandra do niewydawania Grekom Heleny i przez to ściągną zagładę na własne miasto. Ulisses wyraża się negatywnie o młodzieży, która zamiast kultywować ideały cnoty i służyć ojczyźnie, gubi ją swoją bezczynnością i nieprawością. Drugi z posłów, Menelaos (mąż Heleny i król Sparty), dowodzi słuszności swoich starań o oddanie mu jego małżonki pokazując, że wcale nie chce wojny z trojańczykami, że to oni sami wybrali dla siebie taki los. Menelaos odczuwa pogardę dla Aleksandra i pragnie swój „miecz [jego] krwią napoić”.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Jan Kochanowski - biografia
2  Spór Antenora i Aleksandra (Parysa)
3  Bohaterowie dramatuKomentarze
artykuł / utwór: Odprawa posłów greckich - streszczenie


 • Całkiem dobre. Wszystko teraz bardziej pojąłem, tematy do pracy domowej są właśnie tutaj...jednak nadal mam zagrożenie z polaka, zobaczymy co będzie teraz :)
  RotA (rota15 {at} o2.pl)

 • Ja również mialem klopoty ze zrozumieniem tego dramatu zwlaszcza ze czytalem na ostatnia chwile wieczorem, a to streszczenie zupelnie rozjasnilo mi w glowie
  Albin Kolano (seba_smasheviak {at} onet.eu)

 • Bardzo fajna strona. Mnie juz przed druga jedynka ten serwis ratuje hehe ostatnio po przeczytaniu streszczenia z tej strony dostalem 3 :D Zobaczymy co z tej lektury dostane ;)
  Benek ()

 • DzięX, jakby Kochanowski pisal tak zrozumiale jak te streszczenie to może chętniej by go czytali ;D Na jego wersji idzie sobie język połamać, chociaz szkoda bo staropolski jest naprawdę piękny.
  Whistler ()

 • Jak zawsze kupa dobrej roboty odwalona, co nie zmienia faktu, ze musze to jeszcze rozciagnac... ;))) Ale odpowiadalam dzisiaj z tresci i dostalam bdb :)))
  jOoLka ;] ()

 • polski nie jest moją mocną stroną. Po przeczytaniu ksiązki zbyt jej nie rozumialem, ale to sreszczenie jest supre i wyjaśnia wszystkie wątpliwośći:)) Dzieki :))
  Lukasz I-matematyczna LO ()

 • I tym oto sposobem zrozumiałam, to co czytałam bez zrozumienia... Internet to cud świata współczesnego, gdyby był w starożytności... też byłby cudem obok piramidy Cheopsa i wiszących ogrodów;] I dzięki Ci zań Panie!!!
  Anka (annree {at} gazeta.pl)

 • To świetna rzecz poniewaz ksiązka owa jest nie za bardzo zrozumiała przynajmniej dla mnie a po przeczytaniu streszczenia i wszystkich tych informacji zebranych tutaj juz wszystko jest dla mnie jasne nawet bardzo jasne.Pozdrawiam wszystkich i polecam ta stronke :)
  Czarna ()

 • kurcze nie wiem co bym zrobiła gdyby nie wasze streszczenie, byłam pewna że mam notatki z gimnazjum a tu psikusik wyrzuciłam zeszyty, ale teraz juz spobie ładnie przypomniała i powinno być dobrze:)
  Kaśka ()

 • Tak 3mać... Bardzo przystępnie napisane texty ;]. Już troche korzystam z tego serwisu i jestem BARDZO ZADOWOLONY ;). Dobrze ze takie fajne stronki istnieją ;D
  Zryt3k ()

 • na serio to jest elegancko wszystko musze ci na serio pogratulowac tego co zrobilas ulatilas mi zycie:) danke wielkie POZDRO!! PS: poprostu BAJEREK WIELKI:D
  Matek (sitolek {at} gazeta.pl)

 • Gdyby nie to strszczenie to nie wiem chyba tym się załamała bo z tej książki nic nie rozumiałam. Się śmiałam i mówiłam, że ta książka jest napisana po polskiemu a nie po polsku:D Pozdrawiam wszystkich czytających:D
  Kasia ()

 • suupcio! i dziękuję Wam z casłego serduszka za streszczenie tego:)) Widać że są jeszcze osoby które piszą takie rZeczy i takie serwisy fajne robią i dodaje waszą stronke do ulubionych aby z niej korzystać:)) PAPA!!:))))
  Ania (zmija13 {at} buziaczek.pl)

 • Dzieki strszczeniu fakty i zdarzenia ukazane w tym utworze stały sie o wiele bardziej zrozumiale i jasne:-)Fajnie ze istnieja takie strony ktore potem pomagaja nam zabłysnac na lekcjach.Wielkie dzieki.Buziaki:-*
  Anulka:-) (anulka_6-16 {at} o2.pl)

 • no i to mi się podoba....:) przeczytyałam lekturkę ale strasznie zamotana i nie zrozumia ale teraz wszysko stałó sie łatwiejsze:) mam nadzieje że uda mi się na lekcji zabłysnąć:) wielkie dzięki:) buziole
  Kasica;* ()


Tagi: