Jan Kochanowski - biografia
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie niedaleko Radomia. Pochodził ze średnio zamożnej rodziny szlacheckiej, miał sześciu braci i pięć sióstr. Matka poety - Anna de domo Białaczowska herbu Odrowąż – była podobno bardzo ciekawą indywidualnością, dość, że Łukasz Górnicki w swoim Dworzaninie przytacza anegdotkę z Panią Kochanowską opowiadającą niezbyt przyzwoity dowcip w roli głównej. Ojciec Jana – Piotr Kochanowski herbu Korwin – był sędzią sandomierskim, rozsądnie kierował swoimi dobrami, wciąż je powiększając. Jan nie był jedyną utalentowaną osobą w domu, jego dwaj bracia również zapisali się na kartach historii literatury: Mikołaj jako autor Rotuł oraz Andrzej jako tłumacz Eneidy.

Studia, podróże

W 1544, czyli w wieku 14 lat, Jan został zapisany do Akademii w Krakowie. Nie wiadomo jak długo tam studiował. W 1547 zmarł jego ojciec, ale to zdarzenie chyba nie przerwało jego edukacji. W 1551 roku poeta rozpoczyna długoletnią wędrówkę po Europie. Na przełomie 1551 i 1552 Kochanowski po raz pierwszy przebywa w Królewcu. Natomiast na lata 1552-55 przypada pierwszy pobyt w Padwie przyszłego autora Trenów. Między 1555 a 1556 ponownie znajduje się w Królewcu, zapisuje się na uniwersytet. Tutaj uzyskuje stypendium od Księcia Albrechta na wyjazd do Włoch, dzięki czemu już w 1556 ponownie odwiedza Padwę. Pobyt przerywa wiadomość o śmierci matki. Poeta wraca do kraju w 1557, by w następnym roku po raz trzeci wyjechać do Padwy, a stamtąd drogą morską udać się do Francji, gdzie widział Ronsarda. Szczególnie istotne w rozwoju Kochanowskiego okazały się kolejne lata spędzone na Uniwersytecie w Padwie, który był ówcześnie jednym z najważniejszych ośrodków życia umysłowego w Europie. Jak podaje Jerzy Ziomek:
Tu toczył się spór o prawa języka narodowego w literaturze, tu wykładał wybitny grecysta Francesco Robortello, któremu Kochanowski zawdzięczał znajomości literatury greckiej. W Padwie zaprzyjaźnił się poeta z Andrzejem Patrycym Niteckim (...), uczonym filologiem, wydawcą pism Cycerona (...), z Andrzejem Dudyczem, późniejszym biskupem pięciu kościołów (...), ze Stanisławem Fogelwederem.

Istotne okazało się również zetknięcie z twórczością francuskiej Plejady, postulującej zgodnie z założeniami renesansu tworzenie literatury w języku narodowym.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Spór Antenora i Aleksandra (Parysa)
2  Polityczna wymowa Odprawy
3  Patriotyzm w Odprawie posłów greckichKomentarze
artykuł / utwór: Jan Kochanowski - biografia


 • W 1544, czyli w wieku 14 lat, Jan został zapisany do Akademii w Krakowie. Nie wiadomo jak długo tam studiował. W 1547 zmarł jego ojciec, ale to zdarzenie chyba nie przerwało jego edukacji. W 1551 roku poeta rozpoczyna długoletnią wędrówkę po Europie. Na przełomie 1551 i 1552 Kochanowski po raz pierwszy przebywa w Królewcu. Natomiast na lata 1552-55 przypada pierwszy pobyt w Padwie przyszłego autora Trenów. Między 1555 a 1556 ponownie znajduje się w Królewcu, zapisuje się na uniwersytet. Tutaj uzyskuje stypendium od Księcia Albrechta na wyjazd do Włoch, dzięki czemu już w 1556 ponownie odwiedza Padwę. Pobyt przerywa wiadomość o śmierci matki. Poeta wraca do kraju w 1557, by w następnym roku po raz trzeci wyjechać do Padwy, a stamtąd drogą morską udać się do Francji, gdzie widział Ronsarda. Szczególnie istotne w rozwoju Kochanowskiego okazały się kolejne lata spędzone na Uniwersytecie w Padwie, który był ówcześnie jednym z najważniejszych ośrodków życia
  Kamuś (szafari7 {at} vp.pl)

 • chciałam krótką biografię i znalazłam. Bardzo mi sie podoba w jaki sposób to napisaliście,skróciliście.Tekst o nim i jego życiu jest interesujący,ale mogliście napisać trochę wiecej np.na co zmarł kiedy się ożenił itp.
  Patrycja (Patrycja {at} szymanska)

 • Bardzo mi się podoba biografia Jana Kochanowskiego.Jest ładna i jest też ładne słownictwo , a mi est potrzebna biografia Jana Kochanowskiego na Język Polski papa Asiunia :):):):):):):):):):):) papapa
  Asiunia (basterek {at} op.pl)

 • Skromnie...ale rzeczowo ;] Jak ktoś potrzebuje więcej informacji polecam sięgnąć do książki "Kto mi dał skrzydła" Skrótem można powiedzieć, że to pięknie spisane życie i twórczość Kochanowskiego.
  aaanoniiiimka;] (natalak89 {at} interia.pl)

 • uważam,że wasza stronka jest dobrze zapragromowana oraz jest w niej dużo informacji o Janie Kochanowskim,a te informacje są skrutowo i treściwie napisane.
  ola ()

 • mnie również bardzo zaimponowała ta praca - GRATULUJĘ-
  werniczka (weroniczka.ko {at} vp.pl)

 • MI TEŻ SIE PODOBA ALE ZGADZAM SIE Z KOMENTARZEM NELLI. TROCHE ZA MAŁO O ŻYCIU I RODZINIE
  KTOŚ (GJJJJH {at} WP.PL)

 • bardzo ładna i fajna strona ale mało wiadomosci o jego zyciu w Krakowie a konkretnie obrzędzie beani (otrzęsinach). a te wiadomosci byłi mi właśnie bardzo potrzebne powinno tu byc wiele innych wiadomości o Janie Kochanowskim. Ale bardzo podobała mi się ta strona POZDRAWIAM ~~ ~~ KAMA93
  kama93 (kama93 {at} o2.pl)

 • za mało informacji o życiu i rodzinie, nie ma przyczyny śmierci -zmarł na atak serca. Ale w sumie może być.
  nella ()


Tagi: