Jan Kochanowski - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Chodziło (...) o odtworzenie w języku francuskim całego bogactwa form artystycznych zawartych w literaturze antycznej – gatunków, stylów, tematów, sposobów obrazowania i komponowania wypowiedzi. Już w średniowieczu i wczesnym renesansie istniała we Francji bogata literatura narodowa, teraz trwa walka o nadanie jej charakteru uczonego.
(Janina Abramowska, s. 27)


Dwór

W roku 1559 poeta ostatecznie powraca do Polski. Kochanowski porozumiewa się z rodzeństwem co do podziału majątku, a następnie w lipcu rozpoczyna kolejny – piętnastoletni – okres swojego życia, zwany okresem dworskim. Początkowo służył na dworach możnowładców małopolskich. Gdzieś w 2. połowie 1563, najdalej na przełomie 1563/64 dzięki nowemu podkanclerzowi, biskupowi Myszowskiemu, Kochanowski dostał się do kancelarii królewskiej, gdzie pełnił funkcję jednego z sekretarzy.
Lata te stanowią najbardziej wszechstronny okres jego twórczości poetyckiej, związany ściśle z atmosferą ideowo-kulturalną zwłaszcza Wawelu i renesansowego Krakowa, z całym środowiskiem literatów-dworzan i wybitnych humanistów, skupiających się w najważniejszym wówczas ośrodku umysłowym Polski. Okres to także żywych zainteresowań Kochanowskiego sprawami ideowymi czasów (reformacją, ujmowaną teraz w duchu potrydenckim) oraz politycznymi państwa, z zagadnieniem tzw. egzekucji praw, czyli naprawy Rzeczypospolitej, rozważanej tu w myśl programu kół rządowych.
(Tadeusz Ulewicz)strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Odprawa posłów greckich - streszczenie
2  Bohaterowie dramatu
3  Gatunek, kompozycja, forma wierszowaKomentarze: Jan Kochanowski - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-15 15:02:03

Bardzo mi się podoba biografia Jana Kochanowskiego.Jest ładna i jest też ładne słownictwo , a mi est potrzebna biografia Jana Kochanowskiego na Język Polski papa Asiunia :):):):):):):):):):):) papapa


2018-09-13 17:28:15

chciałam krótką biografię i znalazłam. Bardzo mi sie podoba w jaki sposób to napisaliście,skróciliście.Tekst o nim i jego życiu jest interesujący,ale mogliście napisać trochę wiecej np.na co zmarł kiedy się ożenił itp.


2018-09-13 16:00:11

Skromnie...ale rzeczowo ;] Jak ktoś potrzebuje więcej informacji polecam sięgnąć do książki "Kto mi dał skrzydła" Skrótem można powiedzieć, że to pięknie spisane życie i twórczość Kochanowskiego.


2018-09-06 15:33:05

uważam,że wasza stronka jest dobrze zapragromowana oraz jest w niej dużo informacji o Janie Kochanowskim,a te informacje są skrutowo i treściwie napisane.


2018-09-03 22:25:18

mnie również bardzo zaimponowała ta praca - GRATULUJĘ-
Streszczenia książek
Tagi: