Odprawa posłów greckich - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Streszczenie i interpretacja

Tekst właściwy tragedii poprzedza list dedykacyjny Kochanowskiego do Zamoyskiego, który wyjaśnia część okoliczności związanych z prapremierą Odprawy. Kochanowski informuje Zamoyskiego o zawartości dramatu i wyraża nadzieję, że będzie mógł być obecny podczas przedstawienia.

Część zasadniczą można podzielić na:
 • prolog,
 • epeisodiony przeplatane pieśniami chóru (stasimonami),
 • epilog.

Prolog
Trojańczyk Antenor, który gości u siebie greckich posłów, wygłasza monolog, w którym ubolewa nad sytuacją Troi. Potępia postępowanie Aleksandra (Parysa), który sprowadzając Helenę do Troi może ściągnąć na miasto nieszczęście. Antenorowi nie podoba się także to, że Aleksander próbuje zjednywać sobie przychylność trojańczyków upominkami.

Epeisodion I
Na scenie pojawia się Aleksander. Między dwoma trojańczykami następuje wymiana krótkich, ciętych zdań, po których widać, że mają oni inne zasady postępowania i nie darzą się wzajemnie szacunkiem. Aleksander próbuje zjednać sobie Antenora, aby ten na radzie miasta opowiedział się za zostawieniem Heleny w Troi. Odwołuje się przy tym do przyjaźni, jaka ich łączy. Antenor negatywnie i w ostry sposób odpowiada na prośby Aleksandra. Zwraca uwagę na to, że cenniejsza od wierności przyjaźni jest wierność prawdzie i sprawiedliwości.

Pieśń chóru (stasimon) I
W pieśni tej chór ubolewa nad nieroztropnością ludzi młodych, którzy poddają się swoim namiętnościom i przez to gubią samych siebie i ojczyznę.

Epeisodion II
Rozmowa Heleny z Panią Starą, jej opiekunką. Helena obawia się, że zostanie źle potraktowana (nawet zabita) przez swojego męża Menelaosa, gdy ten odbierze ją z Troi. Helena żałuje zdrady i obawia się o los swoich dzieci. Pani Stara próbuje ją pocieszyć. Helena uważa, że na świecie jest o wiele więcej zła niż dobra, że życie człowieka jest nieszczęśliwe i że musi on borykać się z wieloma trudnościami. Jej opiekunka próbuje zbić te argumenty stwierdzając, że człowiek musi doświadczyć w życiu przykrych chwil, aby docenić szczęście.

Pieśń chóru II
Stanowi samodzielny utwór, wydany w zbiorze Kochanowskiego Pieśni, incipit brzmi „Wy, który pospolitą rzeczą władacie”.
incipit - dosłownie: zaczyna się. Określenie to oznacza początkowy wyraz lub wyrazy tekstu przytaczane zwykle wtedy, gdy utwór nie ma tytułu
Pieśń mówi o odpowiedzialności rządzących za powierzonych im ludzi. Zdaniem podmiotu lirycznego powinni oni troszczyć się w pierwszym rzędzie o dobro kraju, przedkładać je nad dobro własne. Albowiem gdy ktoś czyni źle tylko sobie, mniejszą karę ponosi niż ten, kto przy tej okazji gubi innych ludzi.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Spór Antenora i Aleksandra (Parysa)
2  Polityczna wymowa Odprawy
3  Gatunek, kompozycja, forma wierszowaKomentarze
artykuł / utwór: Odprawa posłów greckich - streszczenie


 • Całkiem dobre. Wszystko teraz bardziej pojąłem, tematy do pracy domowej są właśnie tutaj...jednak nadal mam zagrożenie z polaka, zobaczymy co będzie teraz :)
  RotA (rota15 {at} o2.pl)

 • Ja również mialem klopoty ze zrozumieniem tego dramatu zwlaszcza ze czytalem na ostatnia chwile wieczorem, a to streszczenie zupelnie rozjasnilo mi w glowie
  Albin Kolano (seba_smasheviak {at} onet.eu)

 • Bardzo fajna strona. Mnie juz przed druga jedynka ten serwis ratuje hehe ostatnio po przeczytaniu streszczenia z tej strony dostalem 3 :D Zobaczymy co z tej lektury dostane ;)
  Benek ()

 • DzięX, jakby Kochanowski pisal tak zrozumiale jak te streszczenie to może chętniej by go czytali ;D Na jego wersji idzie sobie język połamać, chociaz szkoda bo staropolski jest naprawdę piękny.
  Whistler ()

 • Jak zawsze kupa dobrej roboty odwalona, co nie zmienia faktu, ze musze to jeszcze rozciagnac... ;))) Ale odpowiadalam dzisiaj z tresci i dostalam bdb :)))
  jOoLka ;] ()

 • polski nie jest moją mocną stroną. Po przeczytaniu ksiązki zbyt jej nie rozumialem, ale to sreszczenie jest supre i wyjaśnia wszystkie wątpliwośći:)) Dzieki :))
  Lukasz I-matematyczna LO ()

 • I tym oto sposobem zrozumiałam, to co czytałam bez zrozumienia... Internet to cud świata współczesnego, gdyby był w starożytności... też byłby cudem obok piramidy Cheopsa i wiszących ogrodów;] I dzięki Ci zań Panie!!!
  Anka (annree {at} gazeta.pl)

 • To świetna rzecz poniewaz ksiązka owa jest nie za bardzo zrozumiała przynajmniej dla mnie a po przeczytaniu streszczenia i wszystkich tych informacji zebranych tutaj juz wszystko jest dla mnie jasne nawet bardzo jasne.Pozdrawiam wszystkich i polecam ta stronke :)
  Czarna ()

 • kurcze nie wiem co bym zrobiła gdyby nie wasze streszczenie, byłam pewna że mam notatki z gimnazjum a tu psikusik wyrzuciłam zeszyty, ale teraz juz spobie ładnie przypomniała i powinno być dobrze:)
  Kaśka ()

 • Tak 3mać... Bardzo przystępnie napisane texty ;]. Już troche korzystam z tego serwisu i jestem BARDZO ZADOWOLONY ;). Dobrze ze takie fajne stronki istnieją ;D
  Zryt3k ()

 • na serio to jest elegancko wszystko musze ci na serio pogratulowac tego co zrobilas ulatilas mi zycie:) danke wielkie POZDRO!! PS: poprostu BAJEREK WIELKI:D
  Matek (sitolek {at} gazeta.pl)

 • Gdyby nie to strszczenie to nie wiem chyba tym się załamała bo z tej książki nic nie rozumiałam. Się śmiałam i mówiłam, że ta książka jest napisana po polskiemu a nie po polsku:D Pozdrawiam wszystkich czytających:D
  Kasia ()

 • suupcio! i dziękuję Wam z casłego serduszka za streszczenie tego:)) Widać że są jeszcze osoby które piszą takie rZeczy i takie serwisy fajne robią i dodaje waszą stronke do ulubionych aby z niej korzystać:)) PAPA!!:))))
  Ania (zmija13 {at} buziaczek.pl)

 • Dzieki strszczeniu fakty i zdarzenia ukazane w tym utworze stały sie o wiele bardziej zrozumiale i jasne:-)Fajnie ze istnieja takie strony ktore potem pomagaja nam zabłysnac na lekcjach.Wielkie dzieki.Buziaki:-*
  Anulka:-) (anulka_6-16 {at} o2.pl)

 • no i to mi się podoba....:) przeczytyałam lekturkę ale strasznie zamotana i nie zrozumia ale teraz wszysko stałó sie łatwiejsze:) mam nadzieje że uda mi się na lekcji zabłysnąć:) wielkie dzięki:) buziole
  Kasica;* ()


Tagi: